Wszystko co musisz wiedzieć,
by rozpocząć naukę gry na ukulele.

Wiele osób, które chcą nauczyć się na ukulele, pyta mnie - od czego zacząć? Przede wszystkim od poznania podstawowych zwrotów i sformułowań, z których będziemy korzystać podczas nauki. Trzeba je przyswoić na tyle dobrze, by nie było między nami nieporozumień, a wszystkie zwroty, które wykorzystuję podczas nauczania były jasne, czytelne i przede wszystkim – jednoznaczne. Jest to bardzo ważne podczas pierwszych kroków, by poprawnie zrozumieć początkowe ćwiczenia, zapis tabulaturowy i schematy akordów. Przydałoby się również, żeby każdy wiedział co mam na myśli mówiąc "próg" czy "gryf". :-)

 

Ten materiał został przygotowanych dla osób, które nigdy nie miały okazji grać na ukulele oraz dla tych, którzy grali bardzo mało. Dla grających dłużej – krótkie przypomnienie.

 

1. Rodzaje ukulele

Ukulele można podzielić ze względu na rozmiar. Nazywając rodzaje od największego do najmniejszego mamy ukulele:

  • barytonowe
  • tenorowe
  • koncertowe
  • sopranowe
  • sopranino

Dobór wielkości instrumentu do osoby jest kwestią indywidualną. Niektórym osobom dorosłym najlepiej się gra na ukulele sopranowym, czyli na jednym z mniejszych, a nastolatkowi może być wygodniej na tenorowym lub barytonowym. Drugą, niemniej ważną kwestią jest dźwięk, który w każdym z kolejnych rodzajów ukulele jest inny.

 

2. Potrzebne nazewnictwo

Nie będziemy omawiać całej budowy instrumentu, gdyż jest to nam póki co po prostu niepotrzebne. Aby wiedzieć o czym się mówi podczas lekcji należy tylko wiedzieć, co to jest:

 

  • struna
  • gryf/podstrunnica (najdłuższy element instrumentu, na którym kładziemy lewą rękę podczas grania)
  • próg (wypukłość w podstrunnicy, najczęściej metalowa)

 

3. Strojenie

Pamiętając, że struny liczymy od dołu (od najdalej znajdującej się struny od naszych oczu), kolejne struny stroimy do dźwięków: A, E, C, G. W strojeniu pomoże nam zarówno stroik (małe urządzenie elektroniczne do strojenia), jak i aplikacja w naszym smartfonie. Więcej wskazówek co do strojenia znajdziecie w tym artykule.

 

4. Czytanie schematów akordów

Numeracja palców lewej rękiSchemat akordu to tak naprawdę rysunek przedstawiający wycinek gryfu ukulele. Pionowe linie to struny, poziome  to progi. Kółeczka to palce, które powinny się w danym miejscu znaleźć, a cyfry znajdujące się w środku to  oznaczenia konkretnych palców lewej ręki (dla osób grających na praworęcznym ukulele):

1 – palec wskazujący

2 – palec środkowy

3 – palec serdeczny

4 – palec mały

Kciuk nie jest opisywany, ponieważ jest on odpowiedzialny za dociskanie gryfu z drugiej strony (jednakże część ukistów wykorzystują go do niektórych akordów, np. D-dur).

 

Poniższa grafika świetnie obrazuje jak poprawnie czytać schematy akordów.

 

Czytanie schematu na podstawie akordu G

 

 

Jeśli masz jakieś problemy z czytaniem schematów akordowych przeczytaj artykuł Jak czytać schematy akordów na ukulele?

 

 

 

5. Czytanie tabulatur.

Tabulatura jest to prosty zapis melodii bez użycia nut. Wygląda w sposób następujący:
 

A1---------------------0--2--3------------
E2----------0--1--3-----------------------
C3---0--2----------------------------------
G4------------------------------------------

 

Zapis czytamy od strony lewej do prawej. „2” na strunie C3 oznacza, że musimy położyć palec lewej ręki na drugim progu (a tak naprawdę przed drugim progiem – między pierwszym a drugim), a prawą ręką musimy szarpnąć tę strunę. „0” oznacza strunę pustą, czyli lewa ręka odpoczywa i niczego nie łapie, a prawa musi zagrać tę strunę, na której „0” się znajduje. W powyższej przykładowej tabulaturze zapisano gamę C-dur. Więcej szczegółów na temat tabulatur znajdziecie tutaj.

 

6. Bicia.

Biciem nazywamy schematyczne uderzanie palcami prawej ręki w struny. Zapisujemy je za pomocą strzałek ↑ oraz ↓, które symbolizują nam odpowiednio uderzenie w górę (od struny A1 do G4) i w dół (od struny G4 do A1). Podstawowe bicia, które należy przyswoić przedstawiam tutaj.

 

To wszystko co musisz wiedzieć na początek! Reszta wiedzy zostanie Ci przekazana już bezpośrednio podczas wideo-kursów, do których już teraz Cię gorąco zapraszam!  KLIK  Jeżeli uważasz, że ekran komputera nie jest wystarczającym sposobem na przepływ wiedzy, zapraszam na warsztaty na żywo. :-)

Powrót do listy