Jak grać bicia na ukulele?

Bicie jest to nieodzowny element grania na ukulele. Zazwyczaj idzie w parze z akordami, tworząc świetny akompaniament do śpiewu, bądź innego instrumentu. Jednak jak się je gra? Jak się je zapisuje? Jakie są podstawowe schematy bić? Jak uderzać w struny? Wszystko po kolei. :)

 

Bicia zapisujemy za pomocą strzałek w dół (↓) i w górę (↑). Odpowiednio oznaczają one uderzenie w struny wykonując ruch ręką w dół (uderzając od struny G4 w kierunku A1) oraz uderzenie w struny wykonując ręką ruch w górę (uderzając od struny A1 do G4). Jeśli nie wiesz jeszcze co oznacza A1 lub G4, zapraszam do tego artykułu. 

 

Podstawowym i najbardziej rozpowszechnionym schematem uderzeń jest bicie harcerskie (zwane też podstawowym, normalnym lub 4/4). Schemat bicia harcerskiego wygląda w sposób następujący:

 

↓   ↓ ↑   ↑ ↓ ↑ 

 

Niestety same strzałki, bez rytmu nic nam nie mówią, gdyż można je zagrać na nieskończoną liczbę sposobów. Co prawda przerwy między strzałkami nie są tutaj przypadkowe, jednak nie mówią one jednoznacznie, w jakim rytmie gra się dany schemat. Owy rytm, w którym powinniśmy uderzać ręką w struny usłyszycie tutaj:

 

 

W struny uderzać możemy w różny sposób. Omówmy póki co możliwości uderzania wykonując uderzenie w dół (↓). Możemy do tego użyć kciuka - wykonując jego opuszką delikatne uderzenia, wręcz muśnięcia strun. Otrzymujemy wtedy aksamitny dźwięk, który często chcemy uzyskać w ostatnim akordzie piosenki. Idealnie nadaje się do zakończenia utworu. Kolejnym sposobem jest uderzenie palcem wskazującym. Ważne jest, by podczas uderzenia palec przejechał po strunach prostopadle. W zależności od tego, czy mamy paznokcie w tym palcu, dźwięk będzie mniej lub bardziej zadziorny. Jednakże na pewno bardziej "ostry", niż przy użyciu kciuka.

 

Uderzając w górę (↑) również mamy kilka możliwości. Możemy szarpnąć kciukiem (stroną z  paznokciem) i otrzymać wyraziste brzmienie, lub szarpnąć opuszką palca wskazującego i otrzymać delikatny dźwięk. Wybierając po jednej z powyższych możliwości możemy uzyskać 4 różne kombinacje uderzeń:

 

1)  w dół opuszką kciuka - w górę opuszką palca wskazującego

2)  w dół paznokciem palca wskazującego - w górę paznokciem kciuka

3)  w dół paznokciem palca wskazującego - w górę opuszką palca wskazującego

4)  w dół opuszką kciuka - w górę paznokciem kciuka

 

Najbardziej powszechne są kombinacje nr 1 i 2. Mniejszą popularnością cieszą się kombinacje mieszane (nr 3 i 4), choć również są one wykorzystywane. Słowo mieszane nie dotyczy gry różnymi palcami (np. kciuk i wskazujący), tylko różną częścią palca (paznokieć lub opuszka). Każda z tych kombinacji ma swoich zwolenników i przeciwników. Mnie najczęściej zdarza się grać kombinacją nr 2 - jest ona najbardziej wyrazista i najgłośniejsza, ponieważ w obu ruchach uderzamy strunę paznokciem. Wszystkie powyższe kombinacje zagrane na przykładzie bicia harcerskiego możecie usłyszeć poniżej:

 

 

Które Ci się najbardziej spodobało? To właśnie tego się naucz! Oczywiście możesz popróbować wszystkich kombinacji i wybrać wsłuchując się we własne ukulele. Nie słyszysz różnicy? Graj zatem tym sposobem, który jest dla Ciebie najwygodniejszy!

 

Jeżeli uważasz, że gram na powyższych filmach za szybko lub za wolno, skorzystaj proszę z funkcji zwolnienia/przyspieszenia w ustawieniach YT. Poniżej krótka instrukcja.

 

 

Oto najczęściej wykorzystywane bicia w przeróżnych utworach:

 

  • bicie harcerskie
  • bicie harcerskie dzielone
  • bicie szybkie
  • bicie szybkie dzielone
  • bicie na 3
  • bicie na 2
  • bicie pojedyncze

Do wszystkich powyższych typów powstaną osobne artykuły, w których będzie się można ich nauczyć, wraz z kilkoma przykładami piosenek, w których są one wykorzystywane. Stay tuned! ;-)

 

Powrót do listy