Jak czytać tabulaturę na ukulele?


Tabulatura jest najprostszym sposobem na zapisanie melodii. Jej zasady są proste, ale musisz nad nimi trochę posiedzieć, by je dobrze przyswoić! Dzięki niej możemy zapisać proste melodyjki, których nauczysz się grać na swoim ukulele w ciągu kliku minut. Z jej pomocą możemy nauczyć się bardzo trudnych aranżacji. To właśnie ona sprawia, że poszczególne utwory rozpoznajesz po dosłownie kilku dźwiękach. Jest świetnym uzupełnieniem akordów.

 

Naukę czytania tabulatury porównuję często do nauki obcego języka. Najpierw będziesz dukać pojedyncze dźwięki, często mylić struny, szarpać strunę E2, trzymając A1... Po pewnym czasie zauważysz jednak, że jesteś w stanie zagrać całe zdania bez zająknięcia. Aż w końcu nawet nowe tabulatury zaczniesz czytać płynnie, bez wcześniejszego ćwiczenia.

 

Tabulatura na ukulele jest bardzo prosta. Składa się z czterech poziomych linii symbolizujących kolejno struny A1, E2, C3 G4 oraz liczb, które na tych liniach zapisujemy. Warto pamiętać, że trzymając ukulele w rękach, struny liczymy 'od dołu' (od najdalej znajdującej się od naszych oczu), więc pierwsza od dołu to A1, natomiast na tabulaturze jest ona na górze. Zapis będzie dokładnie odwzorowany, kiedy położymy sobie ukulele na kolanach, strunami do góry i gryfem w lewą stronę. Gdyby komuś wyobraźnia odmówiła posłuszeństwa, służę obrazkiem pomocniczym obok! ;-) 

 

tabulatura na ukulele

Liczby znajdujące się na poszczególnych liniach (strunach) mówią nam, na którym progu (a właściwie przed którym progiem) powinniśmy docisnąć strunę. Poniżej mamy zapisaną piosenkę "Wlazł kotek na płotek" na tabulaturze. Wszystkie jedynki oznaczają, że dociskamy daną strunę przed pierwszym progiem, dwójki oznaczają dociśnięcie struny przed drugim progiem (między pierwszym a drugim). Warto w tym momencie nadmienić, że najlepiej od razu grać na poszczególnych progach konkretnymi palcami. Palec wskazujący będzie odpowiedzialny za jedynki (próg nr 1), środkowy za dwójki (próg nr 2) i tak dalej. Zera natomiast mówią nam, że musimy w danym momencie szarpnąć tak zwaną pustą strunę, czyli lewa ręka nie dociska struny, a prawa musi ją szarpnąć. Szarpać będziemy kciukiem. Zobacz na poniższym filmie, jak ja to robię!

 
Wlazł kotek na płotek

wlazł kotek na płotek ukulele tab

 

Jeżeli uważasz, że gram na powyższym filmie za szybko lub za wolno, skorzystaj proszę z funkcji zwolnienia/przyspieszenia w ustawieniach YT. Poniżej krótka instrukcja. 

 

tabulatura na ukulele

 

Przy dociskaniu struny do progów ważne jest, aby robić to przed danym progiem! Łapiąc dwójkę na strunie C3, palec musi zostać położony między pierwszym, a drugim progiem, co pokazuje pierwsze z poniższych zdjęć. Dwa kolejne pokazują błędne ułożenie palców.

 

ułożenie palców na ukuleleułożenie palców na ukuleleułożenie palców na ukulele

 

Jeżeli ciągle nie do końca wiesz, czy dobrze grasz - zobacz poniższy filmik. Na nim wyraźnie widać i przede wszystkim słychać, które ułożenia palców są prawidłowe i czyste, a które nieprawidłowe i dźwiękowo fałszywe.

 

 


 

Po dodatkowe informacje sięgnij do moich opracowań, które pobierzesz za darmo, jako e-book w formacie PDF. Zapraszam!

 

1. Ukulele początki  >> POBIERAM <<

ukulele początki

2. Mam ukulele, co dalej? >> POBIERAM <<

mam ukulele, co dalej