Jak nastroić ukulele?


Każdy, ale to każdy, kto chociażby 'grywa' na ukulele, powinien umieć je stroić. Jak to robić? Czy kupno stroika do ukulele jest konieczne? Jaki stroik wybrać? Czym się różnią? Jak stroić ukulele ze słuchu? Jakie polecam aplikacje do strojenia ukulele? Spieszę z pomocą!

 

Nastroić ukulele może każdy, proszę się tego nie bać! O ile będziecie postępować zgodnie z tym poradnikiem, nie zerwiecie struny i nie uszkodzicie ani ukulele, ani siebie. :) Metod strojenia ukulele jest kilka, wszystkie zostały wypisane poniżej. W niniejszym poradniku skupię się jednak tylko nad pierwszymi dwiema pozycjami, gdyż są one najbardziej popularne i najprostsze dla początkujących ukistów.

 

Sposoby strojenia ukulele:

  • za pomocą stroika
  • za pomocą aplikacji na smartfon
  • dostrojenie do innego instrumentu
  • strojenie do kamertonu
  • po prostu na słuch

 

Najbardziej banalnym sposobem na nastrojenie ukulele jest posłużenie się urządzeniem wspomagającym strojenie, czyli tak zwanym stroikiem. Stroiki ogólnie dzielą się na dwie kategorie: te, które 'słyszą' instrument (czyli bazują na dźwięku zebranym przez mikrofon wbudowany w stroik) oraz na te, które 'czują' instrument (bazują na drganiach, które wydaje instrument podczas grania). Pierwszy typ stroika nie wymaga bezpośredniego kontaktu z instrumentem, może więc sobie swobodnie leżeć przed nami w niewielkiej odległości. Wadą tego typu jest fakt, że podczas strojenia musi być cicho. Nie może być podczas strojenia włączona muzyka, nie można stroić w tłumie rozmawiających ludzi (np. na imprezie), czy na dworze przy wiejącym wietrze. Nie wspominam nawet o strojeniu podczas gry innych instrumentów. Na szczęście ta grupa jest starszą metodą w porównania to tzw. tunerów (stroików zakładanych na gryf), przez co jest ona coraz rzadziej wykorzystywana w zewnętrznych urządzeniach. Niestety to właśnie tę metodę wykorzystują wszystkie aplikacje w naszych smatfonach. Jednak aplikacje, w przeciwieństwie do zewnętrznych stroików są darmowe - coś za coś. Stroik, który potrzebuje bezpośredniego kontaktu z instrumentem, zakładamy na główkę. Dzięki temu, że urządzenie bazuje na drganiach instrumentu, na którym się znajduje, podczas strojenia nie musimy się martwić, że będzie nam przeszkadzać muzyka, gwar, czy dźwięk innego instrumentu. 

 

Podstawowy strój ukulele

 

Dźwięki, do którego są nastrojone poszczególne struny to: (struna pierwsza), (struna druga), C (struna trzecia) i G (struna czwarta). To stąd wzięły się oznaczenia porządkowe strun: A1, E2, C3, G4. Przypominam, że struny liczymy od dołu! :) Warto również przypomnieć, że gdybyśmy z jakiegoś względu nastroili pierwszą strunę np. do dźwięku C, to struna ta nazywałaby się w danym momencie C1, a nie A1. 

 

Stroimy stroikiem!

 

Warto na samym wstępie wspomnieć, że większość stroików posiada wbudowane tryby pomagające nastroić konkretny instrument. Przechodzić między tymi trybami możemy dzięki naciskaniu (a nie przytrzymywaniu) przycisku zasilającego stroik. Zazwyczaj mamy do czynienia z takimi trybami:

 

  • C - Chromatic - tryb chromatyczny
  • G - Guitar - tryb gitary
  • V - Violin - tryb skrzypiec
  • B - Bass - tryb gitary basowej
  • U - Ukulele - tryb ukulele

Pierwszy tryb, tak zwany tryb chromatyczny, 'rozpoznaje' nam wszystkie dźwięki (C C♯ D D♯ E F F♯ G G♯ A A♯ B C - warto zaznaczyć, że stroiki korzystają z notacji amerykańskiej). Kolejne tryby rozpoznają nam tylko i wyłącznie te dźwięki, które są nam potrzebne do właściwego nastrojenia danego instrumentu w stroju podstawowym. W przypadku ukulele będą do dźwięki A, E, C i G. Dodatkowo, podczas korzystania z trybu konkretnego instrumentu przy literkach oznaczających dźwięki, będą się pojawiać także cyfry, oznaczające numer porządkowy danej struny - A1, E2, C3 i G4. Warto również na nie zwracać uwagę podczas strojenia, by nie okazało się, że strunę drugą nastroiliśmy np. do dźwięku C. Nie zawsze zielony kolor podświetlenia stroika oznacza dobrze nastrojoną strunę! 

 

Tyle z wartych do przytoczenia uwag. Przejdźmy do właściwego strojenia. Podążaj według poniższych punktów:

 

1. Włącz stroik poprzez przytrzymanie przycisku POWER

2. Przełącz tryb na tryb ukulele poprzez krótkie naciskanie przycisku POWER (podświetlony napis UKULELE bądź litera U)

3. Załóż stroik na główkę ukulele

4. Nastrój pierwszą strunę. Szarpnij ją i zobacz wskazanie stroika. Kiedy wyświetla się napis A1, zobacz po której stronie znajduje się wskazówka. Jeśli na lewo od środka - struna jest za nisko, jeśli na prawo od środka - struna jest za wysoko. Twoim zadaniem jest takie ustawienie, żeby wskazówka znalazła się na środku - wtedy stroik podświetli się na zielono oznajmiając Ci, że struna jest dobrze nastrojona. (Uwaga! Jeśli nie wiesz którym kluczem kręcić, podążaj wzdłuż strojonej struny do odpowiedniego klucza. Kiedy nie wiesz w którą stronę kręcić - przekręć w dowolną i po ponownym szarpnięciu struny zobacz co się pojawia na stroiku. Metodą prób i błędów zapewne sam dojdziesz do tego jak powinieneś kręcić.) Jeśli jednak stroik nie pokazuje Ci struny A1, lecz jakąś inną, przejdź na wszelki wypadek na tryb chromatyczny, sprawdź jeszcze raz dźwięk, który wskazuje stroik, a następnie sprawdź na rozkładzie dźwięków, jak powinieneś kręcić kluczem i jakie dźwięki po drodze mijać. Po dojściu do prawidłowego dźwięku wróć z powrotem do trybu ukulele.

5. Analogicznie do punktu czwartego nastrój strunę drugą (E2), trzecią (C3) i czwartą (G4).

6. Gratulacje! Teraz możesz wyłączyć stroik i cieszyć się dobrze nastrojonym ukulele!

 

jak nastroić ukulele

 

Stroimy telefonem!

 

Teraz zajmiemy się strojeniem za pomocą aplikacji w naszym smartfonie. Jest ich od groma! Wszystkie te aplikacje działają na tej samej zasadzie. Za pomocą mikrofonu wbudowanego w telefon aplikacja 'słyszy' ukulele i pokazuje nam czy jest dobrze nastrojone. Robi to na różnoraki sposób, graficznie (np. za pomocą skali, która obraca się wraz z przekręceniem klucza, albo pineski, którą musimy zbliżyć ku środkowi) albo komunikatem tekstowym (np. Tune UP / Tune Down). Samo strojenie niczym nie różni się od strojenia za pomocą stroika. Dążymy do tego, aby telefon zaświecił zielonym kolorem i pokazał kolejno A1, E2, C3 i G4. Warto pamiętać o tym, że struny liczymy od dołu! Jeżeli kręcąc kluczem na aplikacji nic się nie dzieje, na 99% kręcisz kluczem nie tej struny, którą aktualnie szarpiesz.

Filmy instruktażowe do obu technik strojenia, znajdziesz w moim darmowym e-booku "mam już ukulele, co dalej?" - do pobrania poniżej.

 

Mam nadzieję, że pomogłem. :-)

 


 

Po dodatkowe informacje sięgnij do moich opracowań, które pobierzesz za darmo, jako e-book w formacie PDF. Zapraszam!

 

1. Ukulele początki  >> POBIERAM <<

ukulele początki

2. Mam ukulele, co dalej? >> POBIERAM <<

mam ukulele, co dalej