Dawid Podsiadło — „Trofea”

Potrzebne akordy: a, C, d, e, E, F, G

Cześć! Tu Jaro. Witam w kolejnej lekcji, w której nauczymy się grać piosenkę pod tytułem “Trofea” której wykonawcą jest Dawid Podsiadło. Zapraszam!

 

Na samym wstępie proszę abyście pobrali opracowanie, gdyż w tej piosence dużo się dzieje. 

Zacznijmy od omówienia potrzebnych akordów. Będą to: a-mol; C-dur; d-mol; E-dur; e-mol; F-dur G-dur.     

                                                                            


 

 

Akordy w pierwszej zwrotce są bardzo proste, są to tylko a-mol i G-dur, jednakże tutaj prawa ręka będzie miała co robić, ponieważ będziemy grać sobie w ten sposób. Prawa ręka, kciuk szarpie strunę czwartą. Palec wskazujący odpowiada za strunę trzecią, środkowy za druga i serdeczny za strunę pierwszą, jednocześnie szarpiemy te trzy struny. Następnie tłumimy i znowu szarpniemy te trzy struny. 


 

Ważne jest to, żeby podczas tłumienia już przygotowywać sobie palce w odpowiednich miejscach. Dlaczego? Ponieważ w momencie, gdy ich nie przygotujecie to nie starczy wam czasu, aby palce znalazły poszczególne struny.

            


 

 

Każdy akord będzie grany dwa razy. Czyli jest 1, 2, 3, 4, 1, 2, 3, 4, następnie zmieniamy akord i znowu gramy 1, 2, 3, 4, 1, 2, 3, 4 i dopiero zmieniamy akord na następny 1, 2, 3, 4, 1, 2, 3, 4 i tak do końca zwrotki. 

 

 

W drugiej zwrotce będziemy grać biciem szybkim, ale dodamy sobie tam dwa uderzenia, w dół i w górę. 


 

Omówmy od razu jedną sytuację która się dzieje w przedrefreniu, jest tam bicie szybkie, ale podzielone. Pierwsze dwa uderzenia będą do C-dura a reszta będzie do G. Zwróćcie uwagę, że ostatni akord E-dur będzie zagrany pojedynczo. No to was uczulam. Tutaj trzeba będzie wyćwiczyć te przejścia z d-mola na E-dur. Z racji że mamy dużo metod chwytania E-dura, zostawiam wam do wyboru którego sposobu będziecie używać oraz do przećwiczenia. 


 

Kolejny jest refren, w którym dużo się dzieje, ponieważ jest w nim bicie szybkie z tymi dwoma uderzeniami, dzielone, ale nie jest podzielone po pierwszych dwóch uderzeniach, ale przed ostatnimi trzema. Będzie to brzmieć w ten sposób:

Zauważcie że co drugą linijkę akord a-mol jest zagrany cały, nie jest już podzielony na akord G-dur. 
 

Kolejną częścią jest wstawka, gdzie będziemy grać akordy biciem pojedynczym, jednakże po d-molu jest długa przerwa, potem E-dur, a-mol, G-dur, F-dur znowu długa przerwa, G-dur przerwa, d-mol przerwa,  E a G F przerwa, G. 

Sprawdź opracowanie ;)

 

 

Zwrotka trzecia jest zagrana tak samo jak zwrotka pierwsza. Czwarta zwrotka jest zagrana tak jak zwrotka druga, ale jest krótsza o dwie linijki.  

 

 

Następnie wracamy się do przedrefrenia które jest zagrane dokładnie tak samo i gramy refren x3, lecz między pierwszym refrenem a drugim musimy zagrać a-mol i G-dur pojedynczo i gramy do końca.

 

 

Miłego szarpania! Cześć!

Dostęp do plików wymaga utworzenia darmowego konta. Zaloguj się lub zarejestruj!
Powrót do listy