Jak grać palcowanie na ukulele? Poznajemy a-moll i C-dur — „PKU #04”

Cześć, tu Jaro! Witam w kolejnej odsłonie Podstawowego Kursu Ukulele w której nauczymy się grać akordy a-moll i C-dur. W drugiej części postaramy się wspólnie ogarnąć temat palcowania.

 

W tym odcinku będzie nam potrzebna wiedza z odcinka poprzedniego, także jeśli jeszcze nie umiecie czytać schematów akordów do ukulele polecam obejrzeć PKU #3 Tam te wszystkie informacje są zawarte. Jeżeli ten odcinek macie już za sobą, obecny materiał potraktujcie proszę jako sprawdzenie i ugruntowanie Waszej wiedzy.

 

Akord C-dur tworzymy poprzez dociśnięcie palcem nr 3, czyli serdecznym, pierwszej struny (A1) na progu III. Natomiast akord a-moll tworzymy poprzez dołożenie palca drugiego (środkowego) na drugim progu struny G4.

 

 

Dokładając wiedzę z odcinka drugiego, czyli bicie harcerskie, otrzymujemy świetne ćwiczenie. Grając po dwa razy biciem harcerskim na zmianę akord C-dur i a-moll otrzymamy zwrotkę pewnej piosenki.. poznajecie?

 

Palcowanie

Ta technika grania na ukulele polega na schematycznym szarpaniu strun prawą ręką. Kilka spraw technicznych. W prawej ręce podczas palcowania każdy palec jest odpowiedzialny za konkretną strunę. Kciuk za struną G4, wskazujący za C3, środkowy za E2, a serdeczny za A1. Mały palec nie gra. Tabulatura przedstawiająca najprostszą wersję palcowania wygląda następująco:

 

 

Kiedy połączymy palcowanie wraz z naprzemiennym graniem akordów C-dur i a-moll, każdy po dwa razy, otrzymamy wstęp do bardzo znanej piosenki. Wiecie o jaką piosenkę mi chodzi? :-)

 

Moi drodzy, pierwsze zadanie domowe! Musicie wyćwiczyć do perfekcji zmiany z akordu C-dur na akord a-moll (i odwrotnie) zarówno palcowaniem, jak i biciem harcerskim. Bez tego ani rusz!

 

Miłego szarpania! ;-)

 

 

Dostęp do plików wymaga utworzenia darmowego konta. Zaloguj się lub zarejestruj!
Powrót do listy