Jak czytać schematy akordów na ukulele? — „PKU #03”

Hej, z tej strony Jaro! Witam Was w trzeciej części Podstawowego Kursu Ukulele. Dzisiaj będziemy się uczyć czytać schematy akordów, byśmy potrafili zagrać G-dur, C-dur, czy a-moll.

 

Akordy na ukulele zapisywane są na takich schematach, jak ten poniżej. Składają się one z czterech linii pionowych oraz pięciu poziomych. Schemat ten jest graficznym ukazaniem wycinka gryfu ukulele - poniżej porównanie. Pierwsza pozioma linia jest grubsza w porównaniu do reszty - symbolizuje siodełko. Cztery pionowe linie to oczywiście struny.

 

 

Na schematach akordów ukulele znajdują się również kółka, które wytłumaczymy sobie na podstawie akordu G-dur. Dla ułatwienia każde kółko jest podpisane inną cyfrą i jest w innym kolorze. Każda taka para symbolizuje inny palec.

 

  • "1" - kolor zielony - palec wskazujący
  • "2" - kolor czerwony - palec środkowy
  • "3" - kolor niebieski - palec serdeczny
  • "4" - kolor pomarańczowy - palec mały

Kciuk na schemacie jest przekreślony, ponieważ jest on odpowiedzialny za dociskanie gryfu z drugiej strony, aczkolwiek nie jest powiedziane, że nigdy nie będziemy go wykorzystywać do dociskania strun (pozdrowienia dla Krakusów ;-) )

 

Patrząc na ilustrację lewej ręki, na swoje ukulele i własną lewą rękę, staramy się ułożyć konkretne palce w odpowiednich miejscach, zgodnie ze schematem akordu:

 

  • palec "1" (wskazujący) - struna C3, próg II
  • palec "2" (środkowy) - struna A1, próg II
  • palec "3" (serdeczny) - struna E2, próg III

 

Mam nadzieję, że w kwestii czytania akordów na ukulele już wszystko wiecie i wszystko jest jasne. :-) Jeżeli chcecie swoją wiedzę jeszcze usystematyzować zapraszam do artykułu Jak czytać schematy akordów na ukulele?

Dostęp do plików wymaga utworzenia darmowego konta. Zaloguj się lub zarejestruj!
Powrót do listy