Jak czytać tabulatury na ukulele? — „PKU #01”

Cześć, tu Jaro! Dzisiaj nauczymy się czytać tabulaturę na ukulele na podstawie piosenki "Wlazł kotek na płotek".

 

Wlazł kotek na płotek

 

Tabulatura składa się z czterech poziomych linii, które symbolizują struny. Od góry: stuna A1, E2, C3 i G4. Dokładne odwzorowanie tabulatury względem ukulele mamy dopiero wtedy, kiedy położymy sobie ukulele na kolanach. Wtedy najdalej znajdująca się od naszych oczu struna A1 znajduje się na samej górze tabulatury. Niżej struna E2, dalej C3 i najbliżej znajdująca się naszych oczu struna G4 znajduje się na samym dole na tabulaturze.

 

Tabulatura nie składa się tylko z poziomych linii (symbolizujących struny), ale też z liczb, które na nich zapisujemy, które oznaczają progi, które należy docisnąć. Np.:

Liczba 2 na trzeciej linii (liczone od góry) oznacza, że musimy docisnąć strunę C3 przed drugim progiem (między pierwszym a drugim):

 

 

Liczba jeden na drugiej linii oznacza, że musimy docisnąć strunę drugą przed pierwszym progiem:

 

 

A zero na linii pierwszej oznacza, że szarpiemy tak zwaną pustą strunę (lewa ręka niczego nie dociska - odpoczywa, a prawa ręka szarpie).

 

Prawą ręką szarpiemy kciukiem. Ważne jest, aby nie dociskać struny do gryfu tylko palcem (na przykład) wskazującym, ale również kciukiem, po drugiej stronie gryfu. Należy pamiętać również, aby palec, którym dociskamy strunę był zaokrąglony, a nie płasko dociśnięty.

 

Ok, spróbuj więc zagrać w ramach ćwiczeń tabulaturę do "Wlazł kotek na płotek" z góry strony. Jak Ci poszło? :-)

 

Mam nadzieję, że wszystko jasne? :-) Jeżeli macie jeszcze jakieś wątpliwości, czy dobrze gracie tabulaturę, zajrzyjcie proszę do artykułu Jak czytać tabulaturę na ukulele? Znajdziecie tam poradnik wraz ze zdjęciami i uwagami jak grać, jak nie grać, na co zwrócić szczególną uwagę. 

 

Dostęp do plików wymaga utworzenia darmowego konta. Zaloguj się lub zarejestruj!
Powrót do listy