Dawid Podsiadło — „Pastempomat”

Potrzebne akordy: a, B, C, d, F, g

Cześć! Z tej strony Jaro. Dzisiaj będziemy ukulelować piosenkę “Pastempomat” której wykonawcą jest Dawid Podsiadło. Zapraszam!

 

Do tego utworu będziemy potrzebować aż sześciu akordów: a-mol; B-dur; C-dur; d-mol; F-dur; g-mol.

 

                                                           

Pamiętajcie o moim opracowaniu do którego link zamieszczam wam zawsze w opisie filmu lub znajdziecie je poniżej.


 

Akordów jest sześć a bicia będziemy wykorzystywać dwa, bicie harcerskie i bicie szybkie. 

Bicie Szybkie będzie w refrenie, stawce i w zakończeniu.

 

Bicie harcerskie będzie w zwrotkach. Jednak do tego bicia harcerskiego będziemy sobie dodawać efekt flamenco. Zaraz się nauczymy jak to robić. 


 

Zanim nauczymy się co odpowiednio podmieniać w biciu harcerskim, aby taki efekt uzyskać musimy nauczyć się odpowiednio poruszać palcami. Możemy to robić to dwa sposoby, od małego do palca wskazującego, tak jakbyśmy chcieli pstryknąć po kolei tymi palcami w strunę. Zauważyłem też, że niektórzy moi uczniowie robią to od palca wskazującego do palca małego, pochylają wtedy troszeczkę rękę, żeby było im łatwiej zrobić to od wskazującego do małego. Czyli albo małego od wskazującego albo od wskazującego do małego. I teraz tak, to jedno pstryknięcie podmieniamy pod drugie uderzenie w biciu harcerskim. Dobrym ćwiczeniem na to pstrykanie jest robienie tego o cokolwiek, o stół, o drewno, o nogę ja siedzimy i się nudzimy, aby się wprawić w ten ruch.  Na razie skupcie się tylko i wyłącznie na biciu z tym akcentem, a dopiero później możecie sobie ćwiczyć wraz z akordami do piosenki “Pastempomat”. 


 

Zwróćcie uwagę na drugi refren, tam będziemy grać pierwsze cztery akordy biciem szybkim, natomiast kolejny akord, B-dur, będzie grany biciem pojedynczym, czyli tylko i wyłącznie raz w dół i potem czekamy. 

Potem jest linia melodyczna która jest grana “a cappella”, natomiast my czekamy do słowa “przyznać” na akcent/sylabę “przy-” zaczynamy grać akord d-mol, nie będziemy grać go biciem szybkim tylko naparzanką, musimy osiem razy zagrać z góry ten akord, zaczynamy ciszej kończymy głośniej.  Zauważcie, że d-mol jest osiem razy a a-mol jest tylko pięć i ten piąty jest znowu mocno zaakcentowany. Po tych ośmiu d-molach i pięciu a-molach gramy dalej normalnie refren i tak dalej i tak dalej. Ważne jest, abyśmy modulowali tą głośność i zaczęli od delikatnego, bardzo cichutkiego i skończyli na mega mocnym uderzeniu w dół na a-molu. 

Na początku ćwiczcie to sobie powoli i z czasem zacznijcie przyśpieszać. 


 

No jestem z Ciebie dumny. Pomyśl co było jakiś miesiąc/dwa temu jak jeszcze nie ćwiczył_ś tak często. Oby tak dalej!

 

 Miłego szarpania! Cześć!

 

Dostęp do plików wymaga utworzenia darmowego konta. Zaloguj się lub zarejestruj!
Powrót do listy