• Logowanie
    Logowanie
  • Rejestracja

PKU #17

Jak nastroić ukulele za pomocą stroika?

Cześć! Z tej strony Jaro, dzisiaj będziemy się uczyć stroić.

 

Będziemy stroić ukulele za pomocą tego oto stroika lub tunera, zakładamy go na główkę instrumentu.

 

Przede wszystkim musimy nauczyć się włączać te urządzenie. Urządzenie będziemy włączać poprzez przytrzymanie przycisku, on czasami znajduję się z przodu, z góry, z tyłu, ale metoda włączania i poruszania się po tym urządzeniu jest dokładnie taka sama, czyli przytrzymujemy i stroik nam się włącza. 

 

W momencie, kiedy pojedynczo będziemy wciskać ten przycisk, będą nam się zmieniać tryby tego urządzenia. Stroiki są tutaj wyposażone przede wszystkim w tryby takie jak:

Tryb Chromatyczny- czyli to jest taki tryb, który rozpoznaje nam wszystkie 12 półtonów. 

I potem są tryby do konkretnych instrumentów. Czasami jest to wypisane tak samo jak mam tutaj, czyli pojedynczymi literkami a czasem jest to wypisane pełną nazwą. 

  • Literka G czyli gitara,
  • Literka B czyli gitara basowa,
  • Literka V czyli skrzypce (z ang. Violin),
  • Literki Uc czyli ukulele w stroju C,
  • Literki Ud czyli ukulele w stroju D.

Czasami stroiki mają tylko 5 funkcji, nie ma wtedy tego ukulele w stroju D, jest tylko napis ukulele (lub literka U). 

Tryb ukulele D od trybu C różni się tym, że każdą strunę mamy o dwa półtony wyżej nastrojony, czyli zamiast dźwięku C będzie dźwięk D, zamiast dźwięku E będzie dźwięk fis (F♯) a zamiast dźwięku A będzie dźwięk B. 

Zwróćcie proszę uwagę, że wszystkie stroiki są w notacji amerykańskiej a nie niemieckiej, czyli nie znajdziecie dźwięku H tylko znajdziecie dźwięk B, a zamiast dźwięku B jest a ♯. 

Tryb chromatyczny rozpoznaje nam wszystkie 12 półtonów. Jednak nie podpowiada nam którą strunę aktualnie stroimy. W momencie, kiedy przełączmy sobie tryb na ukulele w stroju C, z którego będziemy korzystać w większości, no to w tym momencie nie dość, że stroik rozpoznaje nam tylko te cztery dźwięki które potrzebne są nam do nastrojenia nam tych czterech strun, to jeszcze oprócz tego dźwięku będzie pokazywać nam cyferkę, która symbolizować będzie numer struny. Pamiętajcie proszę, że struny liczymy od dołu. 

 

 

 

W momencie, kiedy mamy tą dłuższą kreskę poniżej środka, to znaczy, że ta struna jest za nisko więc musimy ją trochę podkręcić. Będziecie mnie pytać w którą stronę kręcić, moja odpowiedź to metoda prób i błędów, jeżeli będziecie widzieć, że wskazówka była po lewo od środka a pójdzie do góry, czyli w prawo to znaczy, że kręcicie w dobrą stronę, a jeżeli pójdzie w drugą, to znaczy, że kręcicie w złą. Naszym celem jest ustawienie wskazówki na środku i żeby stroik nam się ładnie podświetlił na kolor zielony. Jeżeli jeszcze nie wiecie który klucz jest odpowiedzialny za którą strunę to przejedzcie sobie palcem po strunie do którego klucza ona prowadzi. 

 

Trzecia struna jest za wysoko, pokręcę w tą samą stronę co wcześniej, zobaczę co się wtedy stanie. Zobaczcie, zmieniła nam się literka do tego zmieniła nam się jeszcze cyferka, ponieważ stroik jest przekonany, że nie stroimy struny 3 tylko strunę 2. Tę 3 strunę, którą teraz stroimy przekręciliśmy za wysoko, ona wpadła teraz w takie drgania, w taką częstotliwość, które są przypisane domyślnie do struny drugiej. Pokręćmy w drugą stronę kluczem i nastrójmy ją na dobry dźwięk. 

 Zwróćcie uwagę, że literka C przeszła od razu w literkę E, ponieważ taki był najbliższy dźwięk który wydają puste struny. A zerknijmy co się stanie, jak przełączmy na tryb chromatyczny i zrobimy dokładnie to samo czy od razu wskoczy nam literka E. No nie, najpierw mamy Cis (c ♯) potem będziemy mieć D, potem Dis (D ♯) i dopiero potem wskoczy nam E, to zobaczcie przez ile dźwięków musielibyśmy przejechać, aby dojść do E. Przełączamy z powrotem na tryb ukulele C. 

Ostatnia struna, która nam została to struna czwarta, G4. 


 

Tryb chromatyczny przyda nam się, gdy będziemy chcieli przestroić ukulele o pół tonu w dół. Będziemy wtedy ustawiać tryb chromatyczny. Następnie będziemy przestrajać każdą strunę w dół o pół tonu, czyli po prostu musi nam się zmienić literka na kolejną, najbliższą i musimy wyśrodkować wskazówkę, aby stroik nam się podświetlił na zielono. 

Czyli z A nam się zrobi Gis (G ♯),

Z E nam się zrobi Dis (D♯),

Z C nam się zrobi B,

I z G nam się zrobi Fis (F ♯).

Czyli tak naprawdę akord C-dur który teraz łapię, to jest C-dur jeżeli chodzi o schemat, ale jeżeli chodzi o dźwięk to zależy z której tonacji będziemy korzystać, jeżeli z amerykańskiej to będzie B-dur a jeżeli z niemieckiej to będzie H-dur. 

 

To samo możemy zrobić, kiedy chcemy przestroić ukulele o pół tonu w górę, czyli zamiast zakładać kapodaster na pierwszym progu możemy teraz sobie teraz każdą strunę przestroić. Ja teraz jestem o półtonu niżej, czyli bym musiał o dwa półtony do góry. Mijamy dźwięk A (nasz podstawowy), idę dalej do góry i mamy A ♯.

Z E nam się zrobi F.

Z C nam się zrobi Cis (C ♯).

Z G nam się zrobi Gis (G ♯).

Czyli teraz akord C-dur który łapię jest tak naprawdę C ♯ -durem, bo jesteśmy o półtonu wyżej.

 

 

Mam nadzieję, że strojenie nie będzie miało przed wami żadnych tajemnic. 

Miłego szarpania! Cześć!

Oceny i opinie klientów

Polecane produkty

Peron

Jamal
Akordy: a, C, d, F, G
0,00 
5,00 
Zobacz więcej
Nowość

Co mi Panie dasz

Bajm
Akordy: a, C, D, e, H
0,00 
5,00 
Zobacz więcej

Słucham Cię w radiu co tydzień

Ania Karwan
Akordy: a, C, D, e, G
0,00 
4,00 
Zobacz więcej

Dmuchawce, latawce, wiatr

Urszula
Akordy: a, A, d, D, e, F, G, h7
0,00 
4,00 
Zobacz więcej

Do kołyski

Dżem
Akordy: a, C, d, e, F, G
0,00 
4,00 
Zobacz więcej

Anyone I want to be

Roksana Węgiel
Akordy: a, C, e, F, G
0,00 
4,00 
Zobacz więcej

Wszystko ma swój czas

Perfect
Akordy: a, C, d, e, F, G
0,00 
4,00 
Zobacz więcej

Someone like you

Adele
Akordy: a, C, D, e, G
0,00 
4,00 
Zobacz więcej

Nie poganiaj mnie, bo tracę oddech

Maanam
Akordy: C, D, e, G
0,00 
4,00 
Zobacz więcej

Without you

Oh wonder
Akordy: D, e, G, h
0,00 
4,00 
Zobacz więcej

Have you ever seen the rain

Creedence Clearwater Reveival
Akordy: a, C, F, G
0,00 
4,00 
Zobacz więcej

Bella Ciao

Włoska pieśń ludowa
Akordy: A, d, g
0,00 
4,00 
Zobacz więcej